המטבח המולקולרי

by davidgol | 4th יולי 2011

Share

מטבח מולקולריהיום במאמרנו , נעסוק בצורת בישול חדשה שמשנה את חוקי המשחק בעולם הבישול , ומרתקת שפים פרטיים מכל העולם – המטבח המולקולרי.

זו למעשה שיטת בישול המשלבת בין עולם הכימיה ועולם הבישול , וככזאת , היא פותחה בידי טכנולוגי מזון וכימאים בשיתוף פעולה ראשון מסוגו. הקשר בין אוכל למדע נראה מתאים , כשחושבים על זה – מקצועות הקרובים אחד לשני באופן ההתעסקות, אך עד כה לא בוצע שיתוף פעולה כזה , כמו שנוצר כאן, במטבח המולקולרי.

מהם התוצרים שהשיטה הזו יכולה לייצר עבורנו ? החל מקצף חסה , גלידת מלפפון , שימוש בכימיקלים שונים על מנת להפוך מצבי צבירה לחומרים מסוימים (כמו שימוש במלטודקסטרין , על מנת להפוך נוזל לאבקה) , חנקן נוזלי לקירור חומרים במהירות , ועוד. הבישול המולקולרי לוקח את הבישול של השף הפרטי ומעיף אותו לעידן החלל!

עכשיו , נלמד אתכם מתכון אחד מהמטבח המולקולרי , כזה שיגרום לכם להפוך לשפים פרטיים בין רגע!

מתכון זה הוא דווקא מתכון של קוקטייל , ששמו "הבורג" , בגלל דרך צורתו בכוס. לשם הכנת המתכון דרושים לנו :

  • 350 מ"ל וודקה
  • 300 מ"ל מיץ תפוזים
  • 2 כפיות סוכר
  • 2 שקיקי ג'לטין

לוקחים כוס גדולה יחסית (או כל כלי קיבול של כליטר) , עבור השכבה הראשונה מניחים בתחתית הכוס כפית סוכר ותוכן שקיק ג'לטין אחד , שופכים וודקה ומערבבים באמצעות מיקסר יד , ונותנים לתערובת כ-5 דקות להתקשות. לאחר מכן , מניחים בכלי נפרד כפית סוכר ,תוכן שקיק ג'לטין אחד ולאחר מכן מיץ תפוזים , מערבבים היטב ונותנים גם לתערובת זו להתקשות.בישול מולקולרי

לסידור בכוס, אנו מניחים שכבה נאה מהוודקה בכוס , ונותנים לכך 15 דקות להתקשות. לאחר מכן, מניחים שכבת מיץ תפוזים , וגם לה נותנים 15 דקות. כך חוזרים על התהליך , עד שהכוס מלאה, ונוצר לנו משקה מיוחד וחללי!

זה היה עוד מתכון ממטבחו של השף הפרטי. אנו מזמינים אתכם לשוב ולצפות במאמרים שלנו , להמשיך לשוטט באתר האינטרנט ובפייסבוק שלנו !

 

סגור לתגובות